На Софійському майдані у Києві 105 років тому зібралися близько 100 тисяч людей

Дата 08:44, 22.01.2024
 Поділитися

Поділитися в

Цього дня у 1919 році на площі біля Святої Софії у Києві урочисто оприлюднили Універсал про створення єдиної й незалежної Української Народної Республіки, який увійшов в історію як Акт Злуки УНР і ЗУНР. Остання отримувала назву Західна область Української Народної Республіки (ЗОУНР).

Об’єднання двох українських республік в одну державу 105 років тому стало справжнім народним святом. За спогадами очевидців, у цей знаменний день на Софійському майдані 22 січня 1919 року зібралися десятки тисяч людей. Площа та сусідні вулиці майоріли жовто-синіми прапорами та бойовими знаменами. Всі установи, школи, підприємства, як державні, так і приватні — не працювали.

Урочисте свято відкрив керівник секретаріату закордонних справ ЗУНР Лонгин Цегельський, який зачитав вірчу Грамоту про возз’єднання. Щоб підкреслити присутнім представникам іноземних країн міжнародне значення цього акта, член західноукраїнської делегації Ярослав Олесницький прочитав його французькою мовою. Грамоту урочисто передали голові Директорії УНР Володимиру Винниченку.

Після цього член Директорії Федір Швець зачитав Універсал УНР:

»…Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка».

За спогадами очевидців, цей універсал був повторений одноголосно з чотирьох трибун, установлених у різних кінцях майдану і «враження було велике». У багатьох на очах були сльози.

 

Нагору