Укриття під замком під час повітряних атак: власники приміщень дедалі частіше відмовляють у доступі
Поділитися в
Копіювати посилання

Київська влада заявляє, що порушення не мають системного характеру, але активісти із громадського моніторингу мають інші дані.
Половина укриттів чи бомбосховищ під час повітряних тривог зачинена – це результати громадського моніторингу, який проводили в кількох українських містах, зокрема в Києві. Столична влада заявляє, що порушення не мають системного характеру, а з порушниками працюють індивідуально. Найважче даються перемови з приватними власниками підвальних приміщень, які останнім часом неохоче пускають людей пересидіти повітряні атаки ворога. З такими обіцяють боротися через суд, йдеться в ТСН.
“Коли очікувався серйозний обстріл на 9 травня, ми спустилися, двері були зачинені, ключ вставляєм, а там якась перепона – чи вони закриті зсередини, чи заблоковані”, – розповідає киянин Женя.
Від початку повномасштабного вторгнення в цьому підвалі ховалися сотні людей. Мешканцям будинку відверто пощастило. “Сталінку” зводили після Другої світової із бомбосховищем найвищого класу безпеки. Міцні стіни, вентиляція з вугільними фільтрами. Крім двох виходів, ще є додатковий лаз, який зберігся до сьогодні.
У 90-х роках бомбосховище перепрофілювали в підвал і приватизували. Нинішній власник дозволив місцевим ховатися у сховищі, проте на другий рік війни плани змінилися. “Ми зв’язалися з власником приміщення, він сказав, що буде продовжувати свій бізнес, буде робити ремонт і це сховище нам більше не надасть”, – кажуть мешканці.
У колишньому бомбосховищі буде стоматологія, заявляє на зустрічі з мешканцями власник приміщень. “Війна війною, держава попросила бізнес працювати, щоб я платив податки”, – пояснює власник.
Він пропонує виділити під укриття лише частину площі. Місцеві не погоджуються, бо нове сховище буде замалим і лише з одним виходом. “Під час війни, коли ворог здійснює масовані повітряні атаки, закриті сховища для киян – це злочин”, – переконаний начальник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко.
До столичної влади посипалися скарги про зачинені під час тривоги укриття. Лише цього тижня 22 заяви про порушення. Рада оборони Києва відправилася у рейди, спілкуватися із власниками та боротися із замками на дверях сховищ. ”Якщо під час повітряної тривоги ви зіткнулися з тим, що сховище закрите, надавайте інформацію. Телефон 101 або 1551, і рятувальники за моєю командою приїзджають і відчиняють це сховище. В режимі негайно”, – каже директор Департаменту муніципальної безпеки Києва Роман Ткачук.
Київська влада заявляє, що порушення не мають системного характеру, але активісти із громадського моніторингу мають інші дані. Із двохсот перевірених укриттів половина під час тривог були зачинені. Карати порушників серйозними штрафами чи кримінальною відповідальністю поки що неможливо, потрібні зміни в законах. З тими власниками, хто не йде на поступки, будуть судитися. “Прокуратура радить робити звернення до суду, і щоб суд відміняв купівлю-продаж цього сховища, повертали в комунальну власність і надалі використовували, як захисну споруду”, – додає Роман Братчук.
Звернення до суду – наразі єдиний спосіб хоч якось повернути до тями власників підвалів. Проте шлях цей довгий, а ракети можуть прилетіти будь-якої ночі, тому військові адміністрації радять регулярно перевіряти доступ до укриттів і мати кілька варіантів адрес бомбосховищ.