У Києві на Батиєвій горі знищують унікальну пам’ятку

 Поділитися

Поділитися в

У Києві на Батиєвій горі знищують унікальну пам’ятку індустріального розвитку Києва – комплекс резервуарів 1910-х років для заправки паротягів.

Про це у Facebook написав краєзнавець Антон Короб.

Вчора забудовник почав руйнувати унікальну пам’ятку залізничної інфраструктури Києва початку 20 ст. – комплекс бетонних резервуарів для заправки паротягів. У селищі, забудованому залізничниками на Батиєвій горі та щойно включеному у межі місті, у 1911-1913 побудовано два залізобетонні резервуари, що мали містити воду для паротягів. Воду привозили з Десни, закачували до резервуарів, а звідти вона потрапляла до паровозного депо, розташованого під горою, під власним тиском, – написав він.

Будиночок наглядача за резервуарами на Батиєвій горі

Церква в резервуарі для води на Батиєвій горі

У 1913 року поруч з резервуарами побудували невеликий цегляний будиночок наглядача. Він стежив за рівнем води. Для контролю встановили спеціальний поплавок. Коли один резервуар заповнювався, вода трубою надходила в другий. Коли обидва були повні, тоді наглядач телефонував до паровозного депо, щоб припинили подачу.

Будиночок наглядача за резервуарами на Батиєвій горі

Будиночок наглядача за резервуарами на Батиєвій горі

Резервуари використовували до 1960-их, але наглядач спостерігав за ними до 1976 року. Родина наглядача, яка мешкає у будиночку з 1944 року, задумала ще у 1980-і влаштувати у резервуарі храм, адже один представник сім’ї став священником. У 1995 році була зареєстрована церковна громада. У 2003 році в одному з резервуарів влаштовано храм ікони Божої Матері Одигітрії, а поряд збудовано капличку. Проте влада ще у 1990-і продала землю з людьми і спорудами.

Церква в резервуарі для води на Батиєвій горі

За словами краєзнавця, унікальне місце на вершині Батиєвої Гори (кажуть, що це – друга найвища точка Києва після Печерська), де є дитячий майданчик та люблять відпочивати місцеві жителі, може бути втрачено назавжди.

Вже кілька років як мешканців Батийки позбавив краєвиду, власник садиби по вулиці Кучмин Яр, захопивши схил та влаштувавши паркан з металопрофілю по кромці гори. Тепер краєвидом будуть милуватися лише мешканці нового будинку на місці святині та пам’ятки індустріальної архітектури. А жителі вже наявних осель на Батиєвій горі, будуть рахувати тріщини на своїх будинках та жити у вічному страху. Так само, мешканці Кучминого Яру мають тепер остерігатися зсувів ґрунту, – написав Короб.

Схил Батиєвої гори

За його словами, вчора будівельники зруйнували один резервуар, а сьогодні хочуть знищити другий з храмом ікони Божої Матері Одигітрії.

Джерело: kyiv.depo.ua

Нагору