Столичний Гостиний двір планують перетворити на сучасний суспільний простір
Поділитися в
Копіювати посилання

В Кабміні анонсували старт робіт із відновлення Гостиного двору. Проект реалізують Міністерство культури та інформаційної політики та громадська організація “Урбанина”.
Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на урядовий портал.
“За ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики України розпочався масштабний проект відновлення Гостиного двору в Києві. Вперше в Україні історичне місце відреставрують з урахуванням потреб сучасних містян. Йдеться не тільки про ремонт будівлі, але і про нове життя всієї Контрактової площі”, – зазначили у Кабміні.
Гостиний двір планують перетворити на сучасний суспільний простір.
До розробки концепції розвитку пам’ятки залучать реставраторів, архітекторів, урбаністів, істориків, культурних менеджерів, громадськість, а також представників державної та міської влади. Для створення покрокової Дорожньої карти реставрації та розвитку будівлі проведуть проєктний семінар “Гостиний двір: Фокус уваги – візія”.
Учасники семінару дослідять стан будівлі Гостиного двору та простір навколо нього, ознайомляться з намірами міста щодо реконструкції площі та запропонують можливі функції будівлі на основі результатів громадського опитування та світових аналогів.
МКІП оприлюднить результати проектного семінару для подальшого фахового та громадського обговорення.
Наразі для підготовки до семінару фахівці громадської організації “Урбанина” досліджують Контрактову площу, аналізують транспортні та людські потоки, типові маршрути тощо. Також проведуть опитування киян та мешканців Подолу щодо їх бачення долі Гостиного двору, – йдеться у повідомленні.
Крім того, зараз триває розробка проекту протиаварійних робіт будівлі, оскільки Гостиний двір отримав значні ушкодження, інженерні системи зруйновані, а територія засмічена.
Нагадаємо, 29 червня Фонд державного майна України передав Гостиний двір у Києві до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики.
Як відомо, будівлю Гостиного двору отримала статус пам’ятки національного значення.
У червні на паркан, яким оточений Гостиний Двір на столичній Контрактовій полощі повісили плакат “Велике будівництво”.
Довідка: Гостиний двір – будівля, зведена на початку у 1809 році на Подолі у Києві. У серпні 2011 року Гостиний двір виключили з переліку памʼятників архітектури, у квітні 2012 року Київрада дала дозвіл на реконструкцію будівлі під торгівельно-офісний центр.
У наступні роки відбувалася боротьба за Гостиний двір у судах.
Гостиний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки ще з зими 2013 року. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, після чого роботи припинилися. У 2018 році суд розірвав договір оренди і зобов’язав “Укрреставрацію” повернути будівлю – пам’ятку архітектури “Гостинний двір” Регіональному відділенню ФДМУ по місту Києву.
Передбачалося, що для початку консерваційних робіт та подальшої реставрації Фонд держмайна має передати Гостиний двір на баланс міста.
Київська міська рада кілька разів звернулася до Кабінету Міністрів із проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю із зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу і не приватизовувати.
Наприкінці 2019 року Мінкульт – тоді ще очолюваний Володимиром Бородянським – заявляв, що не зацікавлений у тому, щоби брати в державне управління Гостиний двір, мовляв, вирішувати долю будівлі має у першу чергу громада Києва.