Стан ринку праці у Києві: що буде з робочими місцями й зарплатами та кого шукають роботодавці

Суспільство 17:15, 26.10.2022
 Поділитися

Поділитися в

Повномасштабна війна сколихнула в Україні хвилю безробіття. Ще в липні кількість людей, які через бойові дії втратили роботу, сягнула нечуваної позначки - близько 35%. І це попри зусилля підприємств утримати працівників на роботі та зберегти їхні робочі місця.
Журналісти 44.ua вирішили дослідити, який стан ринку праці станом на зараз, та які перспективи його відновлення у Києві, й в Україні, вцілому.
третина українців – без роботи, зарплати – урізали
Майже 35% українців залишилися без роботи через вторгнення країни-агресорки – ще у майже 80% суттєво знизився рівень зарплат. В таких реаліях українці опинилися з 24 лютого. Передусім, через падіння економіки, зарплати знизили малі і середні підприємства. У когось зменшився обсяг роботи, відповідно і зарплата. Когось скоротили, або ж відправили у неоплачувану відпустку.
Нерайдужна ситуація почала потроху змінюватися з квітня: зростала як кількість резюме, так і кількість пропонованих вакансій.
Так, за словами бренд-менеджерки категорії "Робота" платформи "OLX Робота" Ірини Тітової, у вересні були відновлені трохи більше половини вакансій довоєнного часу.
Кількість актуальних вакансій поновлюється і на порталі Work.ua: у вересні іх число збільшилося на 16%, а у серпні – на 20 %. Першість за пропозицією вакантних робочих місць утримують Київська, Львівська, Дніпропетровська, Одеська та Івано-Франківська області, повідомяє інститут стратегічних досліджень.
Це пов’язано з тим, що і бізнес, і звичайні українці почали відходити від першого шоку та пристосовуватися до діяльності в умовах війни. Також, ринок праці трохи відновився за рахунок пожвавлення економічної активності як у виробничому секторі, так і у сфері послуг.

Втім, пропозиція робочої сили все ще значно перевищує попит.
За інформацією кадрового порталу grc.ua, кількість вакансій досі майже втричі менша, ніж у відповідний період 2021 року. Компанії переважно відновлюють набір співробітників, проте пріоритетними є точкова заміна співробітників та наймання персоналу на стратегічні напрями.
Це підтверджують і експерти.

Незважаючи на те, що кількість пошукачів роботи майже така ж, як і до війни, число вакансій зменшилося майже втричі, – розповідає HR-експертка Тетяна Пашкіна. – Ситуацію ускладнює й те, що багато виробництв або розташовані на тимчасово окупованих територіях, або в непридатному стані. Хтось був змушений переїхати чи не можуть працювати на повну силу, бо існують ринкові та логістичні обмеження: зросли ціни, обсяги продажів зменшилися. 

Дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили підтверджує і Київський центр зайнятості. Станом на 1 вересня 2022 року, в середньому по Києву, на одне вільне робоче місце претендувало 4 безробітних, йдеться в щомісячному звіті столичного центру зайнятості. В той час, як рік тому претендувала всього одна особа. В середньому ж по Україні, на одне вільне робоче місце претендує 9 безробітних.

Наразі послуги столичної служби зайнятості отримують понад 13 тисяч зареєстрованих безробітних – це на 6% більше, ніж на цей час минулоріч.
Кількість вакансій у вересні становила 3,3 тисяч – це у три рази менше, ніж у цей період 2021.
Найбільша невідповідність між попитом та пропозицією спостерігається серед технічних службовців – на 1 вакансію претендувало 25 осіб.

За даними Центру зайнятості, найбільш потрібні сьогодні у роботодавців Києва:

медсестри
вчителі
лікарі
фармацевти
слюсарі-сантехніки
двірники
електромонтери
продавці-консультанти
інженери

Найскладніше сьогодні працевлаштуватися на такі вакансії

бухгалтерам
менеджерам різних спеціалізацій
водіям
продавцям
комірникам
керівникам
адміністраторам
кухарям
економістам
касирам

Загалом, за інформацією Державного центру зайнятості, на початок жовтня чисельність офіційно зареєстрованих безробітних по Україні сягнула 260 тис. осіб.
Серед тих, хто мав роботу до війни, працюють у звичному режимі лише 36 %, віддалено або частково – 19 %, знайшли нову роботу – 6 %, втратили роботу й нині не працюють – 37 %.

Хто в "тренді"?
Що стосується найзатребуваніших вакансій, то, за словами HR-експертки Тетяни Пашкіної, популярністю у роботодавців, як і до війни, користуються менеджери з продажу – тобто люди, які будуть просувати продукцію. Також в топі – IT-спеціалісти, тестувальники, дизайнери, архітектори. Роботодавці, як і раніше,  "полюють" на цих фахівців, продовжуючи платити їм доволі високу зарплату.

Приміром, аграрії, які мають можливість заробити на експорті. Те ж стосується й ІТ-сфери, де рівень заробітків фактично не змінився, – зазначила експертка.

Пожвавлюється, але повільно
Рівень безробіття швидко не покращиться. Процес триватиме повільно, а реальні зарплати – скорочуватимуться, прогнозують в НБУ і пояснюють: через понесені внаслідок війни втрати економіка не зможе відновитися швидко, адже знищено та пошкоджено багато підприємств та інфраструктурних об’єктів – мостів, доріг, колій, мереж.
Відновлення попиту на робочу силу стримуватимуть слабкий фінансовий стан бізнесу та недостатні обсяги інвестицій в економіці в найближчій перспективі. Наступного року лише 19 % підприємців планують упровадити нові інвестиційні проєкти. Тож у найближчій перспективі масового збільшення кількості робочих місць не передбачається.

Тільки одна з п’яти компаній – членів Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) планує наймати нових працівників наступного року, тоді як 53 % керівників компаній не збільшуватимуть кількість робочих місць, а інші 28 % будуть вимушені скоротити штат, – наголошують в інституті стратегічних досліджень.

Тож, через складну економічну ситуацію, найближчим часом подолати безробіття буде складно. В НБУ кажуть, що з поліпшенням безпекової ситуації стан ринку праці поліпшуватиметься лише в наступні роки.
Очікується, що значним попитом під час відновлення країни користуватимуться працівники, задіяні в логістиці та відбудові інфраструктури. Що стосується номінальних зарплат, то вони досить швидко зростатимуть, однак у реальному вимірі у 2023-2024 роках вони будуть все ще нижчими довоєнного рівня.
Вас може зацікавити: Заготовляти дрова та розбирати завали: безробітних киян залучать до "Армії відновлення"
Головні новини Києва – 44.ua у Телеграмі: актуальні та превірені новини столиці та України для тих, хто цінує свій час
Джерело: 44.ua

Нагору