Спалені, але незламні: у Львові показали книги з розбомбленого складу в Харкові
Поділитися в
Копіювати посилання
У Львові на книжковому фестивалі BestsellerFest презентували обгорілі примірники видань, врятовані з руїн харківського складу, який 1 серпня 2026 року був знищений російським ракетним ударом. Ці книжки, що стали свідченням спроб Росії зруйнувати українську культуру, виставили видавництва «Фабула», «Ранок» та інші бренди корпорації RNK-Ranok.
Обстріл завдав катастрофічних руйнувань логістичному комплексу, де зберігалися наклади десятків українських видавництв. За попередніми оцінками, внаслідок атаки було знищено близько 8 мільйонів примірників літератури.
Наразі доступ до місця удару залишається вкрай небезпечним через ризик обвалу перекриття та осередки тліючого вогню. Саме тому вдалося дістати лише близько 20 книжок, які представили на фестивалі у Львові.
Головна редакторка департаменту дитячої літератури видавництва «Ранок» Ганна Булгакова розповіла «Суспільне Культура»:
«Вдалося дістати буквально 20 книжок, які була можливість взяти, і ми їх привезли на фестиваль».
Серед врятованих примірників — художня література від «Фабули», підручники з математики від видавництва «Основа», а також дитяча та навчальна література від «Ранку». Вони експонуються як наочний доказ злочинів агресора проти українського книговидання.
Відвідувачі BestsellerFest можуть отримати обгорілу книжку за благодійний донат від 1 000 гривень. Зібрані кошти на вибір спрямують на збір фестивалю та бригади «Азов» для купівлі БпЛА-перехоплювачів, або ж на відновлення знищених потужностей видавництва «Ранок».
Попри мільйонні збитки та втрату більшості запланованих накладів, українські видавці продовжують працювати. Вони закликають читачів підтримувати галузь, купуючи книжки.
Нагадаємо, що Харків та область є ключовим центром українського книговидання, де зосереджено понад 70% усіх друкарських та логістичних потужностей. Через постійні обстріли та прямі влучання у друкарні та склади, зокрема типографію «Фактор-Друк» та склади RNK-Ranok, галузь зазнає колосальних збитків, а ринок відчуває гострий дефіцит навчальної та художньої літератури.
