Де у Києві можна вакцинуватися під час війни: адреси пунктів щеплення

Суспільство 09:05, 29.10.2022
 Поділитися

Поділитися в

Війна супроводжується великими скупченнями людей у прихистках, обмеженим доступом до базової гігієни та іноді медицини. В таких умовах захворювання поширюються швидше, тому важливо як ніколи захистити себе та дітей та вакцинуватись.
Журналісти 44.ua зібрали для вас інформацію про те, де у Києві можна вакцинуватися під час воєнного стану.
Зазначимо, що в Україні існує затверджений Календар профілактичних щеплень, в якому зазначені всі обов’язкові щеплення, які мають робити не тільки діти, а й дорослі.

Медики наголошують, що всім дорослим варто отримати захист від COVID-19. Вакцинація надзвичайно важлива в умовах поширення штаму Омікрон, тим більше під час війни, коли можливість дотримуватися застережних заходів, як от дистанція, провітрювання чи носіння маски, є не завжди. Якщо у вас є можливість безпечно дістатися до місця, де роблять щеплення від COVID, то не відкладайте похід.
Зазвичай первинна вакцинація від COVID-19 передбачає введення двох доз, і важливо отримати обидві. Усім, у кого пройшло 6 місяців від щеплення другою дозою, слід отримати бустерну дозу, щоб посилити захист.

Люди від 18 років можуть отримати вакцинальний курс щеплень від COVID-19 вакцинами:

Comirnaty/Pfizer;
CoronaVac/Sinovac;
AstraZeneca (Covishield/SKBio).

Друга дози вакцини вводиться в залежності від введеної попередньої дози:

Comirnaty/Pfizer через 21 день;
CoronaVac/Sinovac через 14 днів;
AstraZeneca (Covishield/SKBio) через 28 днів.

Вакцинальний курс препарату Janssen від компанії Johnson & Johnson складається з однієї дози.
Можливо використовувати змішані схеми вакцинації:

CoronaVac/Sinovac + Comirnaty/Pfizer або Moderna;
AstraZeneca+ Comirnaty/Pfizer або Moderna.

Інтервал між введеннями для змішаних схем 21-28 днів.
Такі самі схеми можна застосовувати для додаткової чи бустерної дози.
Через 5 місяців після первинного курсу всім людям від 18 років рекомендується зробити перше бустерне щеплення наявною вакциною.

Через 4 місяці після першого бустерного щеплення дорослим з 18 років і старше (в першу чергу пацієнтам за віком 60+, особам з хронічними захворюваннями, з групи медичного та соціального ризику) рекомендується зробити друге бустерне щеплення.
Передбачена також вакцинація дітей від 12 років вакциною Comirnaty/Pfizer двічі, з інтервалом 21 день.
Найближчим часом буде впроваджено вакцинацію дітей віком від 5 до 11 років.
Людям з онкологією, після трансплантації органів, тим, хто проходить імуносупресивну або імуномодулюючу терапію, людям з ВІЛ-інфекцією та низкою інших імунодефіцитних станів, важливо отримати додаткову дозу вакцини від COVID – починаючи з 28 днів після другого щеплення.
Якими вакцинами робити бустер?
Після двох щеплень вакциною CoronaVac – будь-якою вакциною, наявною в Україні: CoronaVac, AstraZeneca або мРНК-вакцинами Pfizer чи Moderna.
Після мРНК-вакцин – на вибір: Pfizer або Moderna.

Де у Києві можна зробити щеплення?
В умовах воєнного часу українці можуть вільно вакцинуватися проти коронавірусної хвороби безоплатно в Україні. Незалежно від того, в якому населеному пункті укладено декларацію з лікарем, і від того – де зараз фактично перебуває людина. Також вакцинуватись від COVID можна без декларації з лікарем.
Тож, отримати щеплення, у тому числі бустер від COVID-19, можна у пунктах вакцинації. Перелік пунктів щеплення тут.
Будь ласка, уточніть інформацію щодо того, як і де можна вакцинуватися від COVID-19 у області, де ви знаходитесь, у лікаря або на гарячій лінії НСЗУ: 16-77.
Звичайно, що через війну темпи вакцинації від коронавірусу в Україні сильно змінилися. Так, наприклад, у червні та липні робили менше 250 тисяч щеплень на місяць, у серпні рівень вакцинації знову почав зростати.
Про це розповів головний санітарний лікар, заступник голови МОЗ Ігор Кузін.

У довоєнний час ми робили до 250 тисяч щеплень за добу. Через війну темпи вакцинації дуже змінились. У червні та липні вони впали істотно — менше 250 тисяч за місяць. У серпні потроху зростають. За чотири тижні місяця було зроблено 438 тисяч щеплень. Щодо загальних цифр. Одну дозу вакцини отримали майже 52% громадян України. Дві — 50%. Перший бустер — 6,3%. По суті, йдеться про те, що 724 тисячі осіб не отримали другої дози. І 13,3 мільйона осіб не отримали першої бустерної, тобто не мають повноцінного захисту, – повідомив Кузін.

Окрім того, у зв’язку із стрімким зростанням рівня захворюваності на COVID-19 міська влада Києва закликає містян повернутися до носіння масок у публічних місцях. Відповідні рекомендації затвердив Штаб із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Так, мешканцям столиці рекомендують перебувати у засобах індивідуального захисту (зокрема респіратор або захисна маска, що закриває ніс та рот) у громадському транспорті, місцях обслуговування відвідувачів, навчальних закладах.
Також міська влада звертається до підприємців з рекомендацією оновити маркування щодо носіння масок та дотримання дистанції не менш як 1,5 м між відвідувачами.
Нагадуємо, що тримати щеплення можна у центрах первинної медико-санітарної допомоги та консультативно-діагностичних центрах. Також продовжується робота Центрів масової вакцинації у ТРЦ «Gulliver», «River Mall», «Універмаг «Україна». Крім того, на базі комунальних закладів охорони здоров’я функціонують мобільні бригади, які за заявками можуть виїжджати на вакцинацію організованих колективів.

Чим ризикують невакциновані українці?
На другому році пандемії коронавірусу статистика лишається невтішною. Лікарні знову заповнюються хворими і медики б’ють на сполох, адже більшість госпіталізованих не мають щеплення.
Ризик 1: тяжка форма COVID-19
Тяжка форма COVID-19 супроводжується високою температурою, ускладненим диханням або задишкою, болем у грудях, пневмонією тощо. Часто до вірусної інфекції додається бактеріальна, і це погіршує загальний стан.
За даними МОЗ, найбільше ризиків захворіти на тяжку форму коронавірусу мають літні люди й ті, хто має супутні захворювання. Часто ці категорії поєднуються, адже що старша людина, то вища імовірність хронічних хвороб у неї.
Статистика Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) свідчить, що серед пацієнтів старше 60 років, які були госпіталізовані з COVID-19, 97% не мають повного курсу вакцинації. Утім, саме вони потребують найбільшого захисту від хвороби.
Ризик 2: постковідні ускладнення
Медики розповідають, що перемогти сам вірус для повного одужання мало. Адже інфекція впливає на інші системи організму, наприклад, викликає згущення крові й тромби. Що більше, міжнародні дослідження свідчать, що коронавірус викликає порушення в роботі серця – міокардит, ішемію та ін.

COVID-19 змінює перебіг майже всіх захворювань, бо має специфічний вплив на організм. Він руйнує ендотелій – внутрішню вистілку кровоносних судин. Спочатку окуповує судини легень, а потім пробирається до серця, головного мозку, нирок, – наголосив хірург Вячеслав Лазирський.

За словами лікарів, постковідні ускладнення можуть спричинити важкі патології: ураження головного і спинного мозку з розвитком деменції, інсульту, енцефаліту, мієліту, полінейропатії.
Крім того, існує так званий довгий ковід – неприємні симптоми, які тримаються місяцями. Це втома, біль у голові та суглобах, безсоння, неможливість сконцентруватися, відчуття тривоги і депресія, панічні атаки тощо.
Ризик 3: смерть
Найбільший ризик померти від коронавірусу мають літні люди. На летальність від ковіду впливає наявність супутніх хвороб – бронхіальної астми, діабету, гіпертонії, онкології, захворювань нирок тощо. За даними МОЗ, 82% померлих від COVID-19 за весь період в Україні – люди віком від 60 років. При цьому 98,3% з них були невакциновані.
У відомстві наголошують, що хронічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19. Навпаки, люди зі слабким здоров’ям повинні додатково себе захистити. Не можна щепитися лише за умови важкої алергічної реакції на попередню дозу вакцини, гіперчутливості до одного з компонентів вакцини та температури тіла вище 38,5ºC.
Нагадаємо, ми раніше писали про поради психологів щодо того, як киянам впоратись з важкими переживаннями в умовах сьогодення.
Крім того, розповідали, що де та як у Києві отримати гуманітрну допомогу.
Джерело: 44.ua

Нагору