Українську вишиванку офіційно подали до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО

Культура 14:09, 21.05.2026
 Поділитися

Поділитися в

Українську вишиванку офіційно подали до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО

Українська вишиванка зробила важливий крок до міжнародного визнання: її офіційно подали до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Цю гарну новину повідомив Національний музей історії України до Дня вишиванки, який цього року відзначали 21 травня.

Цей етап є надзвичайно значущим для поширення та збереження української культурної спадщини у світі. У музеї підкреслили важливість події та з нагоди свята представили один зі своїх унікальних експонатів – вишиванку визначного українського дисидента Левка Лук’яненка.

“Українську вишиванку офіційно подали до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Це надзвичайно важливий етап для поширення та збереження нашої культурної спадщини”, — наголосили в Національному музеї історії України.

Вишиванка належала Левку Лук’яненку, який народився 24 серпня 1928 року на Чернігівщині. Він був ключовою фігурою в боротьбі за незалежність України. У 1961 році Лук’яненко заснував підпільну організацію – Українську Робітничо-Селянську Спілку.

За свою діяльність його засудили до смертної кари, яку пізніше замінили на 15 років ув’язнення. Після відбуття покарання, у 1977 році, Левко Лук’яненко приєднався до Української Гельсінської групи, яка активно боролася за права людини. Це призвело до чергового арешту та вироку: 10 років таборів і п’ять років заслання.

Під час ув’язнення він неодноразово протестував голодуваннями та навіть відмовився від радянського громадянства. Наприкінці 1988 року його помилували, і він зміг повернутися додому. У 1990 році Лук’яненко став народним депутатом, і згодом ще кілька разів обирався до Верховної Ради України.

Одним із найщасливіших днів у його житті Левко Лук’яненко вважав 24 серпня 1991 року. Цього дня, у його власний день народження, Верховна Рада ухвалила написаний ним Акт проголошення незалежності України. Саме Лук’яненко мав честь зачитати цей історичний документ перед тисячами людей на Софійській площі.

До останніх днів життя він активно підтримував українських воїнів у війні з росією, відвідував фронт і залишив наступним поколінням свої настанови:

“Майбутнє України залежить від українців. Хоч би як ворожі сили діяли проти України, Україна достатньо велика, щоб здобувши державну волю до боротьби, нейтралізувати антиукраїнські плани. Індекс генетичного розуму українців один з найбільших у світі”.

Українську вишиванку офіційно подали до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО

Нагору