Присвята Маріуполю: в історичних залах «Київської картинної галереї» показують незвичну інсталяцію

Общество 13:42, 14.03.2025
 Поділитися

Поділитися в

Деформовані залізні стільці Михайла Деяка символізують зруйноване життя, втрати та водночас пам’ять, яка залишається попри все.

До роковин повномасштабного вторгнення у Національному музеї «Київська картинна галерея» представили виставку «Післяобрази» Михайла Деяка, що складається з 42 металевих стільців.

Це біль від руйнувань війни, виплеснутий митцем в металі, який водночас має особистий підтекст.

Михайло Деяк. Фото авторки

«Навесні 2022 року в Маріуполі в мене мав бути проєкт: інсталяція „Непередбачувані обставини“ біля драмтеатру, а в музеї сучасного мистецтва — персональна виставка. В березні збирався їхати в Маріуполь, щоб підписати договір. Але звісно, нічого не відбулося, — розповів „Вечірньому Києву“ митець Михайло Деяк. — Відчуваючи зв’язок з Маріуполем, я не міг відреагувати, і моєю реакцією став цей проєкт».

Для його втілення автор обрав форму стільців. Як об’єкт зображення вони знані в історії мистецтва: фігурують у живописних картинах Вінсента ван Гога, в першій концептуальної інсталяції зі стільцями Джозефа Кошута.

Проєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторкиПроєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторкиПроєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторки

«Шукав образ, який міг би поєднати театр, архітектуру міста і людину, — пояснює Михайло Деяк. — Тут представлені 42 стільці, однак зробив більш як 60. До кожного була композиція, ескіз, за яким він виготовлявся.

У трьох залах створив різні композиції. Сенс один — люди перебуваючи поміж стільцями, наповнюють їх своїми особистими сенсами, спогадами, рефлексіями. Стільці блакитного кольору, як дух, пам’ять, яка залишилася від Маріуполя, наче післяобраз, який зникає».

Проєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторкиПроєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторкиПроєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторкиПроєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторки

42 стільці, кожен з яких має неповторну форму, символізують індивідуальність людини, уособлюють відбиток її понівеченої війною реальності. Через деформацію стільця митець проводить паралель між зруйнованим внутрішнім світом людини та зовнішнім.

Як поділився Михайло Деяк, цей проєкт він робив з другої половини 2023 року, і готував для площі перед Львівським оперним театром, таким чином поєднавши його з театром, якого вже немає. Були всі дозволи на встановлення, однак за 10 днів до відкриття проєкту мер Андрій Садовий скасував його, аргументуючи, що інсталяції заважатимуть людям ходити площею.

Якось митець зайшов в «Київську картинну галерею», і її розкішні історичні інтер’єри нагадали йому театр. Було цікаво зробити в цих приміщеннях те, чого ще ніколи там не було — представити сучасну інсталяцію.

Оксана Підсуха. Фото авторки

«Цей проєкт дуже емоційно працює саме на контрасті. З одного боку бачимо культурну спадщину, яка збереглася попри війни. І в цих залах — інсталяції, які уособлюють зруйновану культуру, — зазначила в.о. гендиректорка Національного музею «Київська картинна галерея» Оксана Підсуха. — Стілець є символом театру, мистецького простору, який руйнується одним із перших. Адже завдання росії — зруйнувати нашу ідентичність, наші театри, музеї, пам’ятки.

Для нас, як для культурної інституції, важливо висловити солідарність з усіма інституціями України, які постраждали під час війни. Ми й самі ледве оговталася від наслідків ракетної атаки, два роки ремонтували стіни. Однак нам пощастило більше за Маріупольський театр і багато музеїв зі сходу і півдня України, що були пограбовані.

Йдеться також й про пам’ять, що залишається після знищення. Це історія про післяобрази, які є в кожного з нас та пов’язані з війною. Усе ж нам потрібна надія. Вона у тому, що на місці того, що було зруйноване, обов’язково буде нове життя і відродиться наша культура. І це робитимуть наші митці, які створюють, а не руйнують».

Проєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторкиПроєкт «Післяобрази» Михайла Деяка. Фото авторки

Після завершення виставки проєкт «Післяобрази» поїде до італійського містечка Кассіно.

«Це місто-побратим Маріуполя. Під час Другої світової війни було повністю знищено. І це місто з радістю погодилося прийняти проєкт на центральній площі», — поділився Михайло Деяк.

«Післяобрази» Михайла Деяка

Коли: до 19 березня, графік роботи: з 11:00 до 18:00 (крім понеділка та четверга); з 11:00 до 19:00 у вівторок. Каса працює до 17:20 (18:20 у вівторок).
Де: Національний музей «Київська картинна галерея», вул. Терещенківська, 9
Вартість вхідного квитка: 100 грн, для пільгових категорій 50 грн.

Нагадаємо, у Київській картинній галереї триває мистецький проєкт «Свідчення. Молитви», який представляє керамічні скульптури Ірини Вештак-Остроменської та нефігуративний живопис на полотні Володимира Вештака. За словами авторів, ця експозиція віддзеркалює їхні глибокі переживання, пов’язані з подіями першого року повномасштабного вторгнення в Україну.

Нагору